Tulipany od dawna są symbolem wiosny i ciepła. Aby kwitły w kwietniu lub maju, cebulki tulipanów sadzi się jesienią. Najbardziej odpowiednim okresem na to jest wrzesień-październik. Wtedy cebulki mają czas na nabranie sił przez zimę, a wiosną mogą długo i obficie kwitnąć. Zdarza się, że z różnych powodów ogrodnik nie zdążył tego zrobić przed zimą. Co w takim przypadku zrobić i czy można sadzić tulipany na wiosnę?
Tulipany to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów i nie ma chyba budzącego się ogrodu, w którym wiosną nie kwitną tulipany. Należy zauważyć, że tulipan to jeden z najbardziej dekoracyjnych, a jednocześnie z najskromniejszych kwiatów, który doskonale wygląda w wazonie i bukiecie. Kiedy zatem jest najlepszy czas, aby sadzić cebulki tulipanów tak, aby cieszyły nasze oczy na wiosnę?
Kiedy sadzić tulipany
Optymalny czas sadzenia to okres od końca września do końca października. Cebulki będą miały czas na zakorzenienie się przed nadejściem poważnej zimnej pogody. Ponadto tulipany sadzone jesienią zwykle kwitną dwa tygodnie wcześniej niż te sadzone wiosną.
W okresie wiosennym cebulki sadzimy pod koniec marca do początku kwietnia, kiedy gleba nagrzeje się do około 9°C na głębokość 10 cm. Ustalenie tego jednak jest dość trudne, gdyż wiosenna aura bywa kapryśna, dlatego jesienne nasadzenia są mniej kłopotliwe.
Jak wybrać cebulki tulipanów
Kupując materiał do sadzenia, zwracaj uwagę nie tylko na odmiany i zdjęcia kwiatów na etykiecie, ale także na stan samych cebul. Nie będzie trudno je sprawdzić i dotknąć, gdyż zwykle tulipany są sprzedawane w przezroczystych torebkach. Cebule wysokiej jakości są suche i jędrne, bez plam i pęknięć. Powinny być pokryte cienkimi brązowymi łuskami bez śladów pleśni. Zbyt gruba i twarda skorupa przeszkodzi normalnemu kiełkowaniu tulipana. Upewnij się również, że szyjka cebuli jest ciasna, a dolna część cebulki jest twarda i nie ma widocznego ukorzenienia. Radzimy nie wybierać przerośniętych okazów, zwłaszcza jeśli sadzisz je jesienią. Takie cebulki nie ukorzenią się dobrze i najprawdopodobniej zamarzną w glebie. Optymalna średnica cebul do uprawy w ogrodzie to 3-4 cm, gdyż takie cebulki zwykle wytwarzają duże i mocne kwiaty.
Jak przygotować miejsce do uprawy tulipanów
Tulipany lubią równy lub podwyższony teren, na którym po stopieniu śniegu na wiosnę lub po deszczu nie będzie stać woda. Tulipany uprawiamy w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu, osłoniętym przed silnymi wiatrami.
Dla dobrego rozwoju tulipanów konieczne jest zasilenie gleby przydatnymi substancjami. Na 1 m² klombów dodaj 20 litrów kompostu lub obornika, 200 g popiołu drzewnego, 50 g superfosfatu, 25 g saletry amonowej i 30 g potasu. Tak zasiloną glebę trzeba starannie przekopać na głębokość sztychu, a następnie wyrównać.
Jak przygotować cebulki tulipanów do sadzenia
Przed sadzeniem posortuj cebulki. Możesz śmiało wyrzucać miękkie, suche lub zbyt lekki, ze śladami uszkodzeń lub chorób. Takie okazy albo w ogóle nie kiełkują, albo stają się wylęgarnią infekcji dla innych roślin.
Jak dbać o tulipany
Głębokość sadzenia powinna być trzykrotnością wysokości cebulki. Możesz wykopać osobne dołki dla każdego tulipana lub grządki tworzące określony wzór w klombie. W każdym przypadku odległość między sadzonymi cebulkami powinna wynosić co najmniej 5 cm. Tulipany należy podlewać regularnie, począwszy od wiosny. Nie pozwól, aby gleba wyschła i utrzymuj ją przez cały czas wilgotną. Przestań podlewać dwa tygodnie po zakończeniu kwitnienia, aby cebulki stopniowo przechodziły w stan uśpienia.