Przycinanie drzewek owocowych jest czynnością wymagającą dokładności, ostrożności i umiejętności. Dzięki temu będą one ładniej wyglądać i jednocześnie zapewnią lepsze plony. Dzięki właściwemu przycięciu gałęzie drzewka mają więcej przestrzeni i lepszy dostęp do światła słonecznego.
Kiedy i dlaczego przycina się drzewka?
Przycinanie drzewek to czynność pielęgnacyjna, której celem jest zoptymalizowanie uzyskanych plonów i poprawienie kondycji samych drzewek. Każdy konkretny gatunek ma swój ściśle określony terminarz cięć. Jest on zresztą uzależniony nie tylko od samego gatunku drzewka owocowego (czasem jego odmiany), ale też od aktualnych warunków atmosferycznych i rejonu geograficznego Polski. Doświadczony sadownik wie, że w zachodniej Polsce drzewka przycina się około 1 - 2 tygodnie wcześniej niż we wschodnich regionach kraju. Najlepiej robić to, gdy temperatura nieco przekracza 0 stopni Celsjusza, a za oknem panuje bezdeszczowa aura.
Przeczytaj również: Jak przekopać ogródek
Rodzaje wykonywanych cięć
Cięcie drzewek owocowych przeprowadza się na kilka określonych sposobów. Każdy z nich niesie ze sobą konkretne korzyści, choć należy pamiętać, że poszczególne rodzaje cięć znacznie różnią się od siebie pod względem metody ich przeprowadzania.
- Cięcie odmładzające. Jest to proces, który zwykle wykonuje się na drzewach starych i to w czasie tzw. spoczynku. Cięcie odmładzające mocno ingeruje w układ drzewka, w związku z czym należy je podzielić na kilka etapów trwających łącznie nawet 3 lata. W trakcie cięcia usuwa się najstarsze pędy i konary. Dzięki temu rozwój drzewa (a zwłaszcza nowych pędów) jest znacznie przyspieszony.
- Cięcie formujące. Jest to zabieg polegający na przycięciu korony tak, aby jej kształt był niski i rozłożysty. Przycinanie formujące należy wykonywać dość regularnie, bo mniej więcej co 1 - 2 lata. Czynność tą wykonujemy wtedy, gdy roślina jest już na etapie owocowania. Usuwając zbędne gałęzie, nie można zapominać o jednoczesnym przyginaniu pędów za pomocą ciężarków. Jest to konieczne w celu uzyskania jak najbardziej rozłożystej korony i tym samym poprawy oświetlenia rośliny.
- Cięcie sanitarne. Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się je w sytuacji zagrożenia rośliny przez różne choroby pędów. Często też dochodzi do niego w przypadku uszkodzenia drzewka przez silne zjawiska pogodowe, w tym gradobicie i wiatr. W trakcie przycinania usuwa się najsłabsze i najbardziej zniszczone pędy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przedostania się choroby na inne partie drzewek.
- Cięcie prześwietlające. Polega ono na usunięciu miejscowych i nadmiarowych pędów w taki sposób, aby zapewnić pozostałym owocom i pędom jak najwięcej światła słonecznego. Zabieg ten wykonuje się najczęściej w okresie zimy, wiosny lub lata.
- Cięcie korygujące. To czynność, którą wykonuje się głównie na starych drzewkach. Jego celem jest poprawne uformowanie korony. Rozwiązanie to stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy wcześniejsze przycinanie zostało wykonane w błędny sposób. Podczas cięcia korygującego usuwa się głównie wybujałe pędy, a także te, które skierowane są do wnętrza korony.
Jak widać, przycinanie drzewek jest konieczne, aby zachować ich właściwą kondycję i zoptymalizować uzyskiwane z nich plony.