Tunel foliowy nazywany jest przez ogrodników również foliakiem, tunelem ogrodniczym, tunelem szklarniowym, szklarnią foliową czy domkiem foliowym. To pomieszczenie, które umożliwia zwiększenie plonów oraz przedłużenie sezonu uprawy warzyw i roślin w ogrodzie. Dzięki niemu można cieszyć się darami natury już wczesną wiosną, aż do późnej jesieni. Tunel szklarniowy umożliwia uprawę takich warzyw jak pomidor, ogórek, sałata, brukselka, rzodkiewki, ziół czy kwiatów ozdobnych.
Tunel Foliowy Ogrodowy Szklarnia 2x2M
Tunel Ogrodowy Foliowy Ogrodniczy Szklarnia 2x3m
Tunel Ogrodowy Szklarniowy 400x250x200m
Tunel Foliowy Ogrodowy Szklarnia 3x6M
Folia na Tunel Ogrodowy Foliowy Ogrodniczy Szklarnia 2x3m
FOLIA NA Tunel Foliowy Ogrodowy Szklarnia 3x6M
Folia na Tunel Ogrodowy Szklarniowy 400x250x200m
Mini szklarnia ogrodowa 180 x 90 x 90 cm
Ludzie zaczęli stosować tunele foliowe na większą skalę od lat 40. XX wieku. Tunele ogrodowe są powszechnie wykorzystywane przez osoby zajmujące się zawodowo uprawą i handlem swoimi plonami, ale i pasjonaci chętnie z nich korzystają. Sama konstrukcja nie jest skomplikowana, składa się z rur np. z plastiku czy metalu, na które naciąga się folię (w Polsce najczęściej polietylenową). Koszt takiej inwestycji nie jest wygórowany, a dobrze zamontowany foliak posłuży przez wiele lat.
Dlaczego warto kupić tunel foliowy?
Tunel foliowy to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które lubią hodować warzywa czy rośliny. Głównym celem tunelu foliowego jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu, czyli zwiększenie temperatury lub wilgotności oraz ochrona roślin przed intensywnym ciepłem, światłem słonecznym, wiatrem, gradobiciem czy zimnem. Tunel szklarniowy zabezpiecza też uprawy przed zwierzętami oraz owadami.
Dzięki możliwościom jakie daje tunel foliowy, można w nim uprawiać rośliny ciepłolubne jak ogórek, papryka, pomidor oraz przyspieszyć uprawę warzyw kapustnych, liściowych, roślin ozdobnych oraz produkcję rozsady.
Warto kupić tunel foliowy choćby ze względu na opłacalność takiej inwestycji. Tunel jest świetną alternatywą dla szklarni ze względu na łatwość montażu i atrakcyjną cenę. Nie jest to duży koszt, a korzyści widoczne są gołym okiem. Dostęp do własnych warzyw czy owoców przez wiele miesięcy to zaleta trudna do zakwestionowania. Kupując w sklepie nie tylko zapłacimy więcej, ale co najważniejsze, jakość tych produktów, nierzadko wspomaganych sztucznymi dodatkami, nie równa się do własnych upraw. Na korzyść tuneli foliowych przemawia także ich mobilność – przeniesie ich w inne miejsce naszego ogródka nie stanowi żadnego problemu.
Jak wybrać tunel foliowy?
Wybór tunelu foliowego może początkowo sprawić trochę kłopotu, ze względu na dostępność różnych modeli na rynku. Rozróżniamy zarówno tunele niskie oraz wysokie, osobna kwestia to materiał z jakiego są wykonane. Tutaj mamy do wyboru tunele z rurek PCV, metalowe czy konstrukcje z drewna. Dlatego musi to być przemyślana decyzja, podjęta w oparciu o konkretne potrzeby.
Tunele niskie nie przekraczają zazwyczaj 1,5 metra, więc wszelkie prace w takim pomieszczeniu są mocno utrudnione. Większość zabiegów trzeba wykonać jeszcze przed instalacją tunelu. O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się więc kupno tunelu wysokiego, w którym możemy się swobodnie poruszać. Wysokość zależy pod wzrostu, standardowe modele mają około o180 cm, można oczywiście kupić nieco wyższe, np. 2 m. Jest to też jedyna opcja dla osób, które chcą hodować rozłożyste rośliny.
Materiał wykonania
Kwestia materiału – dużą popularnością cieszą się tunele z rurami PCV, głównie ze względu na niższą cenę. Ma to jednak przełożenie na solidność całej konstrukcji, która jest lekka. Większe podmuchy wiatru mogą ją zniszczyć, dlatego najlepiej zainstalować ją w osłoniętym miejscu. Lekkość materiałów może być dla niektórych jednak zaletą, ponieważ łatwiej taki tunel ogrodowy przenieść w inne miejsce.
Foliaki wykonane z metalu są o wiele solidniejsze. Stelaż z tego materiału, wzmocniony dzięki mocowaniu na śruby, powinien przetrwać nawet najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne. Mimo większej ceny za tunel metalowy niż z rur PCV, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, które w ostatecznym rozrachunku może okazać się bardziej opłacalne, gdyż wytrzyma wiele lat.
Ważnym elementem tunelu ogrodowego jest oczywiście folia. Można je podzielić na folie perforowane i bez perforacji. Pierwsze są najbardziej uniwersalne – do różnych typów tuneli i upraw. Posiadają otwory wentylacyjne, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Z tego względu nieco gorzej zatrzymują ciepło. Folia bez perforacji ma właściwości odwrotne, czyli nie przepuszcza powietrza, co jest polecane przy hodowli egzotycznych roślin lub takich, które wymagają dużo ciepła.
Gdzie postawić tunel ogrodniczy?
Miejsce, w którym zainstalujemy tunel ogrodowy, nie powinno być przypadkowe. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, by zoptymalizować nasz projekt. Trzeba też pamiętać o regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD), który określa m.in. zasady stawiania foliaków. Konstrukcja powinna był położona minimum 1 metr od granicy działki, a jej wysokość nie może przekroczyć 3 metrów. Instalacja nie powinna przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki.
Tunel powinien zostać rozłożony w miejscu dobrze nasłonecznionym. Jeśli więc w pobliżu jest budynek czy wysokie drzewa, które zasłonią dostęp promieni słonecznych, trzeba poszukać innej lokalizacji. Dobrze jednak, by tunel umiejscowić w pobliżu jakiegoś obiektu, który osłoni go przed wiatrem. Fachowcy zalecają ustawienie tunelu dłuższym bokiem wzdłuż linii północ-południe.
Ważna jest też jakość gleby - na podmokłym, piaszczystym czy glinianym podłożu trudno będzie o skuteczną uprawę. Dobrze jest wzmocnić ziemię obornikiem, kompostem czy torfem, jeśli zależy nam na kwiatach. Teren powinien być równy i odchwaszczony. W pobliżu tunelu konieczny być dostęp do wody.
Jeśli zamierzamy postawić dwa lub kilka foliaków, warto zachować stosowny odstęp między nimi, by swobodnie się poruszać. Warto też słuchać rad specjalistów, którzy przypominają o tym, że tunele ogrodowe co jakiś czas należy przenosić w inne miejsca, np. co dwa, trzy lata. Zapobiegnie to wyjałowieniu się gleby, czasami zresztą jest to jedyne rozwiązanie, jeśli ziemia nie daje oczekiwanych plonów.
Kiedy sadzić warzywa w tunelu foliowym?
Ogromną zaletą tunelu foliowego jest możliwość uprawy roślin przez wiele miesięcy. Kiedy można rozpocząć sadzenie lub siew?
Do najpopularniejszych warzyw hodowanych pod folią należą pomidory i ogórki, dlatego zaczniemy od nich. Najlepszy termin ich wysiewu to marzec, sadzenia kwiecień. Jeszcze wcześniej można siać sałatę, w połowie lutego, sadzenie najlepiej zaplanować na koniec marca. Podobnie jest z kalarepą, cebulą czy selerem. Rzodkiewkę, marchew, groch i pietruszkę najlepiej siać dopiero na koniec marca. Bakłażan, brukselka, dynia i papryka mają podobne „terminy” – siew na przełomie marca i kwietnia, sadzonka na przełomie maja i czerwca. Fasolka najlepiej zasiać w lipcu. We wrześniu siejemy sałatę zimową ( w październiku sadzonka), w listopadzie można natomiast zasiać wczesną marchew i koper
Warto pamiętać też o ziołach, które są niezbędne w każdej kuchni – bazylii, majeranek czy rozmaryn można siać na przełomie lutego i marca.
Jak zabezpieczyć tunel foliowy?
Dobre zabezpieczenia tunelu powinno być priorytetem, ponieważ szkoda stracić plony z powodu wichury czy gradu. Trzeba o to zadbać już na etapie stawiania foliaka, czyli dość głęboko wkopać elementy konstrukcji. Folia powinna być mocno naciągnięta i wkopana w ziemię. Tutaj też warto przypomnieć o tym, by tunel stał w osłoniętym miejscu. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań zabezpieczenia tunelu foliowego jest także kupno siatki wzmacniającej. Dzięki niemu będzie on stabilniejszy i solidniejszy. Jeśli prognozy pogody wskazują na silne wiatry, można zamontować dodatkowe szpilki do grunty, a wewnątrz tunelu do pałąków tunelu dodać metalowe lub drewniane tyczki.