Trampoliny to coraz powszechniejszy widok w naszych ogrodach. Skakanie na tym przyrządzie daje wiele radości, i to nie tylko dzieciom. Jak więc wybrać trampolinę by służyła całej rodzinie?
Historia trampoliny
Warto na początek przybliżyć historię powstania trampoliny, gdyż jest ona bardzo ciekawa. Za tym wynalazkiem stał bowiem nastolatek, który był zafascynowany wyczynami profesjonalnych cyrkowców. W 1930 roku George Nissen z Iowa (USA) wraz ze wspólnikiem Larrym Griswoldem wybudowali w garażu trampolinę, używając przedmiotów znalezionych na wysypisku śmieci. Szybko udoskonalili swój produkt, m. in. wykorzystując rozciągliwy i wytrzymały nylon, i zabrali się za jego promocję. Pomysłowi nastolatkowie rozpoczynali pokazy swojego urządzenia od festynów rodzinnych, co doprowadziło ich do kontraktu z amerykańskim wojskiem, które wykorzystywało trampoliny do treningu pilotów.
Trampolina – przyjemne z pożytecznym
Skakanie na trampolinie pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony to wyśmienita zabawa, a z drugiej realny wpływ na stan naszego organizmu. Dzięki tej aktywności poprawimy kondycję fizyczną, wydolność, krążenie. Skoki mogą też ujędrnić mięsnie brzucha, pośladków czy nóg. W ciągu pół godziny skakania na trampolinie możemy spalić nawet kilkaset kalorii, co oznacza, że jest to świetny sposób na odchudzanie.
Jak kupić trampolinę do ogrodu?
Maksymalne obciążenie
Zakup trampoliny to zdecydowanie dobra inwestycja, najpierw trzeba jednak przemyśleć kilka kwestii. Ta najważniejsza dotyczy użytkowników. Czy będzie przeznaczona tylko dla dzieci? Czy będą z niej korzystać dorośli? W zależności od tego trzeba wybrać trampolinę z odpowiednim udźwigiem. Na rynku są modele z maksymalnym obciążeniem na poziomie 80 kg, jak i 150 kg. Tak więc, jeśli na trampolinie będzie skakać jednocześnie kilkoro dzieci albo osoba dorosła, lepiej wybrać solidniejszy model.
Rozmiar batuty
Rozmiar maty nazywanej też batutą to kolejna istotna rzecz, powiązana z maksymalnym obciążeniem. Adekwatnie jak do udźwigu, im więcej osób zamierza skakać jednocześnie, tym większa powinna być średnica maty. Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje około 2 metrów, tak więc w przypadku 3 osób powinno to być przynajmniej 5 metrów. Batuta powinna cechować się dużą elastycznością i oczywiście wytrzymałością. Każde podarcie należy od razu naprawić.
Materiały:
Stelaż
Materiały z jakich została stworzona trampolina w dużej mierze wpływają na jej cenę. Najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkujących, więc muszą one być solidne i wytrzymałe.
Stelaż trzyma całą konstrukcję w ryzach, więc profile powinny być zrobione ze stali, grube i mocne. Trzeba je też zabezpieczyć pianką. Nogi, które dźwigają trampolinę, podobnie jak profile muszą być solidne. Dodatkowo warto by miały stabilizatory, który zapobiegną rozsuwaniu się.
Siatka
Większość trampolin wyposażona jest w siatkę, która chroni przed wypadnięciem z trampoliny. Elastyczna siatka zwiększa też sprężystość trampoliny i wzmacnia konstrukcję. Tutaj można wybrać siatkę wewnętrzną, która sprawdza się jeśli trampolinę użytkują małe dzieci. Dzięki temu maja one ochronę przed uderzeniem w metalowe części stelaża i niebezpieczne sprężyny. Siatka zewnętrzna zapewnia z kolei więcej miejsca do skakania, to dobre rozwiązanie dla starszych dzieci i dorosłych.
Bez względu na to, na jaką siatkę się zdecydujemy, musi ona mieć odpowiednią wysokość. Powinna być też wykonana z wodoodpornych materiałów odpornych na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych oraz promienie UV. Jeśli z trampoliny korzystać będą doświadczeni użytkownicy, wtedy można też kupić model bez siatki. Daje to zdecydowanie więcej miejsca na akrobacje.
Gdzie postawić trampolinę?
Trampolinę należy umieścić w miejscu o równej powierzchni, tak by można było ją bezpiecznie i komfortowo użytkować. Większość trampolin, nawet te o dużych gabarytach, tylko pozornie jest ciężkich. W razie potrzeby we dwie osoby spokojnie można przestawić sprzęt w inne miejsce. Wygodnym rozwiązaniem dla rodziców będzie ustawienie trampoliny w pobliżu placu zabaw, obok huśtawki, piaskownicy czy drewnianego domku. Dobrze, by była widoczna z domu, np. z kuchni czy salonu.