Charakterystyczne kopce na naszym podwórku oznaczają, że mamy nieproszonego gościa. Krety potrafią skutecznie zniszczyć nie tylko trawnik, ale i rośliny czy nawet meble ogrodowe. Jest to spowodowane jego wysoką aktywnością – kopie on podziemne tunele, przez co narusza korzenie roślin czy podkopuje stabilność stołów lub krzeseł. Kret żyje głównie pod ziemią, stąd trudno przyłapać go na gorącym uczynku. Jak więc ograniczyć lub całkiem wyeliminować jego szkodliwą działalność?
Najlepszym rozwiązaniem danego problemu zawsze jest profilaktyka. W przypadku kreta również – najlepiej skutecznie zniechęcić go do odwiedzania naszego ogrodu, nie trzeba na niego polować i robić mu krzywdy. Oto kilka sprawdzonych sposobów:
Nieprzyjemne zapachy
Na tego małego ssaka negatywnie działają zapachy czarnego bzu, bazylii, narcyza, czy aksamitki. Warto więc zasadzić którąś z tych roślin w naszym ogrodzie. Dobrym odstraszaczem jest też szachownica cesarka i rącznik pospolity, tyle że to rośliny trujące. Zjedzenie kilku nasion rącznika może spowodować silne zatrucie naszego organizmu, natomiast większe dawki nawet śmierć. Jeśli więc mamy w domu małe dzieci, zdecydowanie powinniśmy odpuścić posadzenie tej pięknej, ale niebezpiecznej rośliny.
Inne zapachy, które odstraszą kreta, wydzielają również: czosnek, spleśniałe skórki cytryny, resztki ryby (np. śledź), nafta, sierść psa, kota, a nawet ludzkie włosy. Warto więc zaaplikować którąś z wymienionych propozycji do kopca.
Odstraszające dźwięki
Nieprzyjemne dźwięki również mogą pomóc w pozbyciu się niechcianego ssaka. Tutaj popularnym rozwiązaniem są urządzenia emitujące sygnały ultradźwiękowe i wibracyjne, niesłyszalne dla człowieka. Wystarczy włożyć je do tunelu lub kopca, a kret nie będzie miał ochoty się do nich zbliżać. Podobne urządzenia stosuje się w celu odstraszenia myszy, by nie wchodziła do naszego domu, wystarczy je włączyć do kontaktu. W tym przypadku odstraszacze działają na baterie tradycyjne lub solarne. Prawdopodobnie będziemy musieli zaopatrzyć się w kilka takich sprzętów, zwłaszcza jeśli mamy duży ogród. Dobrze też wybrać solidne modele, gdyż tańczy odstraszasz może okazać się nieskuteczny.
Tutaj można też spróbować domowych i darmowych sposobów, jak puszka nałożona na metalowy pręt czy wiatraczek w pobliżu nory. Jednak trzeba pamiętać, że bez wiatru na niewiele to się zda. Poza tym dla niektórych osób puszka zamocowana na pręcie w pobliżu mebli ogrodowych jest też nieestetyczna.
Gotowe preparaty
Na rynku jest ich sporo, stąd któryś powinien zadziałać w naszym ogrodzie. Mogą to być bryłki karbidu, środki o zapachu psiej sierści, oleje fuzlowe, specjalne płyny. Nie polecamy natomiast trutki na kreta, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, szkoda krzywdzić tego małego i generalnie bezbronnego ssaka, po drugie, trujące granulki są też zagrożeniem dla naszych zwierząt domowych, jak pies czy kot.
Żywołapka na krety
To alternatywa dla tradycyjnych pułapek, które są zwyczajnie niehumanitarne. Kiedy kret trafi na jedną z nich, uruchamia zatrzask i ginie na miejscu. Żywołapka umożliwia natomiast schwytanie intruza, ale jednocześnie pozostawiając go przy życiu. Ma ona kształt rurki, kiedy kret do niej wejdzie, specjalne zapadki uniemożliwiają mu powrót. Żywołapki wyposażone są dodatkowo w sygnalizator, dzięki któremu wiemy, kiedy zwierzę zostało schwytane.