Meble ogrodowe z oczywistych względów narażone są na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy promieniowanie słoneczne. Po pewnym czasie nawet najlepszy i najtrwalszy leżak będzie miał widoczne zniszczenia. Czy w związku z tym trzeba kupować nowe meble ogrodowe? Niekoniecznie, zazwyczaj ślady użytkowania nie są aż tak duże, by nie można było odnowić leżaka. Jak to zrobić? O tym w artykule.
Jak dbać o leżak?
Zanim przystąpimy do renowacji leżaka ogrodowego, warto poznać sposoby na to, by ten mebel służył nam jak najdłużej. Łatwiej bowiem zapobiegać zniszczeniom niż je usuwać. Najważniejsze jest, by na bieżąco usuwać wszelkie zanieczyszczenia, zanim plama zdąży zaschnąć. Jeśli więc wylejemy sok czy też spadnie nam kawałek jedzenia, ślady warto od razu wytrzeć ściereczką. Druga sprawa to chowanie leżaka na jesień i zimę do garażu czy też piwnicy – kiedy na dworze panują niskie temperatury, i tak z niego nie będziemy korzystać.
Kiedy nasz leżak ma swoje lata, nawet regularna konserwacja nie zapobiegnie zniszczeniom. Można je jednak zniwelować. W tym przypadku mamy dwa elementy do odnowienia – stelaż i tkaninę, którą jest on pokryty.
Odnawianie stelaża
Trzy główne materiały, z jakich zrobiony jest stelaż to drewno, plastik i aluminium. Najsłabszy z nich to plastik – nie tylko brak mu wytrzymałości, ale i narażony jest na przebarwienia i odkształcenia. Tutaj niewiele można zdziałać, stąd też leżaki z tego materiały należą do najtańszych.
W przypadku stelaża drewnianego pierwszą czynnością będzie przygotowanie do renowacji, polegające na oczyszczeniu powierzchni. Należy ją odtłuścić, usunąć zabrudzenia i lekko przeszlifować papierem ściernym. Kolejny krok to zaimpregnowanie drewna, tak by miało ono należytą ochronę przed promieniami UV czy wilgocią. Jeśli chcemy zachować naturalny kolor leżaka ogrodowego, wtedy można użyć preparatów, które mają delikatne właściwości koloryzujące. Odświeżą one wygląd drewna, w dodatku widoczne będą słoje i cała struktura. Jeśli natomiast chcemy przemalować stelaż na inny kolor, trzeba wybrać impregnat bezbarwny. Sam proces malowania najlepiej przeprowadzić przy ładnej pogodzie, czyli trzeba unikać zarówno deszczu jak i nadmiernego słońca. Wybór farby to już indywidualna sprawa, można to być farba akrylowa, w spray czy też lakierobejca. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, zazwyczaj konieczne jest nałożenie drugiej.
Renowacja stelaża aluminiowego wygląda dość podobnie, tylko że należy użyć farby do tego właśnie materiału. Przed malowaniem warto zmatowić i odpylić powłokę, można też lekko przejechać stelaż papierem ściernym, zwłaszcza jeśli wcześniej była już nanoszona farba.
Wymiana tkaniny
Odnawianie leżaka ogrodowego w tym przypadku polega po prostu na zdjęciu starego materiału i założeniu nowego. Po odpruciu zniszczonej tkaniny wystarczy ją zmierzyć i zainstalować nowy materiał o takiej samej długości. Można ten element mebla uszyć samemu, można też kupić w sklepie. Tkanina to bardzo istotna rzecz, powinna więc być wytrzymała pod każdym względem. Z jednej strony dla użytkownika, tak, by nawet osoby o większej wadze mogły skorzystać z leżaka, jak i przed promieniowaniem, wodą czy plamami. Kolorystyka i wzornictwo to sprawa indywidualna, wybór w tej kwestii jest praktycznie nieograniczony.
Historia leżaków ogrodowych
Na koniec, kiedy możemy już położyć się na naszym odrestaurowanym meblu, warto poznać historię leżaków ogrodowych. A ta jest długa, bowiem znane one były już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Prawdziwą popularność zyskały jednak w XIX wieku, kiedy stanowiły element wyposażenia statków turystycznych. Patent na tworzenie regulowanych i przenośnych leżaków jako pierwszy otrzymał John Thomas Moore w 1886 roku. Dziś to powszechnie używany mebel, nie tylko na promenadach, kawiarniach w kurortach, basenach, ale i w domach wielu ludzi.