W dzisiejszych czasach otyłość czy też nadwaga to problem, który może dotyczyć każdego – młodszych, starszych, bogatych, biednych. Z drugiej strony żyjemy w świecie, gdzie świadomość na temat potrzeby zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej jest duża. Dlaczego więc tak trudno niektórym osiągnąć dobrą formę, utrzymać odpowiednią wagę? W tym artykule postaramy się znaleźć receptę na poprawę kondycji naszego organizmu. Motywem przewodnim będzie rower stacjonarny, ponieważ jazda na tym sprzęcie to świetny sposób na zrealizowanie tego celu.
Na to, że mamy nadwagę, wpływa zazwyczaj kilka czynników. Najważniejszy to oczywiście siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna, często mylnie usprawiedliwiana brakiem czasu. Drugi kluczowy element powodujący otyłość to złe nawyki żywieniowe, nieodpowiednia dieta. Nie ma co się łudzić, tylko zmiana stylu życia przyniesie efekty w postaci dobrej kondycji fizycznej.
Korzyści treningów na rowerze stacjonarnym
Regularne uprawianie sportu świetnie wpływa na nasz organizm. Dobrym pomysłem jest więc kupno rowerka stacjonarnego – za niewielkie pieniądze możemy zostać posiadaczami całkiem przyzwoitego sprzętu do ćwiczeń. Jazda na rowerze pozwala zredukować tkankę tłuszczową, czyli wykonać cel, który stawia przed sobą wiele osób. W ciągu godziny jazdy w dobrym tempie możemy zrzucić nawet 500 kalorii, co jest świetnym wynikiem. Dzięki temu można choćby pozwolić sobie w ciągu dnia na słodką przekąskę, nie wpłynie to źle na nasz organizm. Oprócz zrzucenia kilogramów, rower treningowy przyczynia się do wymodelowania sylwetki, zwłaszcza ud, pośladków i łydek. Jazda na rowerku stacjonarnym korzystnie wpływa też na wytrzymałość i wydolność organizmu. Poprawia krążenie krwi, pracę serca, kondycję. Przykładowo osoby, które po wejściu na czwarte piętro nie mogą ze zmęczenia złapać oddechu, po regularnych treningach pokonają schody wręcz w podskokach.
Nieprzypadkowo mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. I to także ogromna zaleta jazdy na rowerze - trening przynosi nie tylko efekty związane z kondycją fizyczną, ale i psychiczną. Regularne treningi zwiększają dobre samopoczucie, pewność siebie, człowiek z optymizmem patrzy na świat. Trudno nie być szczęśliwym, kiedy pokonujemy kolejne bariery na rowerku a nasze ciało zmienia się na lepsze.
Polecane rowery treningowe
Zadbaj o bezpieczeństwo
Zaletą jazdy na rowerze stacjonarnym jest również bezpieczeństwo, i to w różnych aspektach. Po pierwsze ten rodzaj aktywności fizycznej angażuje różne partie mięśniowe i nie obciąża mocno stawów (jak np. bieganie), ryzyko kontuzji jest niewielkie. Druga sprawa dotyczy samej jazdy - w niektórych miejscach, gdzie np. brakuje ścieżek rowerowych, rowerzysta narażony jest np. na potrącenie przez samochód. Tymczasem rower stacjonarny można postawić przed telewizorem i zamiast stresować się mijającymi nas z dużą prędkością ciężarówkami, można włączyć ulubioną komedię. No i jeździć można nie tylko latem, ale i zimą.
Na koniec trzeba pamiętać o jednym - powyższe korzyści są jak najbardziej osiągalne, ale tylko jeśli będziemy odżywiać się racjonalnie i regularnie trenować, choćby 3 dni w tygodniu. Nie warto szukać wymówek typu brak czasu. Jeśli komuś zależy, znajdzie godzinę na trening - np. można sobie odpuść surfowanie po mediach społecznościowych, czy też po prostu wstać wcześniej.