Dopóki nie stajemy przed koniecznością kupna nowej wanny, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mamy możliwości. Okazuje się wtedy, że możemy wybierać spośród wanien o różnych funkcjach, kształtach, wymiarach, kolorach czy według materiału z którego zostały zrobione. Zapraszamy więc na przegląd najważniejszych informacji, które pomogą odpowiedzieć na pytanie - jaki rodzaj wanny wybrać?
Typ wanny
Pierwszym, podstawowym kryterium wyboru wanny jest jej typ. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się tradycyjne balie do zabudowy. Stanowią wyposażenie wielu mieszkań, choć trzeba zauważyć, że w ostatnich latach obserwujemy nowy, a raczej powracający, trend w aranżacjach łazienek. Jego ważnym elementem są wanny wolnostojące, które bardziej przypominają luksusowy mebel do salonu. Z pewnością jest to spowodowane tym, że na początku ubiegłego stulecia tak właśnie było – wanny wolnostojące, np. te z charakterystycznymi nóżkami w kształcie łap lwa, bogato zdobione, były towarem przeznaczonym dla ludzi z wyższych sfer. Dziś jednak to produkt, na który może pozwolić sobie każdy, kto pracuje. Wanna wolnostojąca stanowi ładny dodatek do łazienki, podkreśla jej styl i wysublimowany design.
Obok tradycyjnych wanien, z racji wciąż bogacącego się społeczeństwa, coraz częściej klienci pytają o wanny z hydromasażem. Możliwość relaksu po całodniowym wysiłku warta jest niemal każdej ceny, do tego wiele takich balii może stanowić narzędzie do rehabilitacji przy schorzeniach kręgosłupa czy reumatologicznych.
Można także spotkać się z dość nietypowym rozwiązaniem, ale bardzo praktycznym - wanna z kabiną prysznicową. Dwa w jednym, sprawdza się, kiedy chcemy mieć w łazience zarówno prysznic i wannę, a mamy mało miejsca.
Jaki materiał wanny?
W przypadku materiałów wykorzystywanych do produkcji wanien, należy rozdzielić najpopularniejszy od lat akryl i całą resztę, jak stal, konglomerat czy drewno.
Akryl, czyli metakrylan metylu, w temperaturze 180 stopni C jest materiałem umożliwiającym stworzenie różnych form. Na rynku dostępne są więc wanny prostokątne, owalne, trapezowe czy zawierające zagłówki czy podłokietniki. Dużą zaletą akrylu jest to, że po wejściu do wanny nie dotykamy zimnego podłoża czy ścianek, a woda dłużej utrzymuje wysoką temperaturę. Większość sprzedawanych obecnie wanien produkowanych jest z akrylu.
Wanny stalowe to z kolei solidność, bowiem są one niezwykle wytrzymałe i odporne na zarysowania, pęknięcia czy odbarwienia. W tym przypadku także mamy do wyboru ciekawe modele, w różnych kształtach, kolorach czy wymiarach.
Wanny z konglomeratu produkowane są z kamienia połączonego z żywicą poliestrową. Zazwyczaj jest to kwarc, granit i marmur. Podobnie jak stal, te surowce również są trwałe i gwarantują ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak pęknięcia, rysy itp. Gładka powierzchnia sprawia, że osad nie przylega do podłoża czy ścianki. Wanna z konglomeratu powinna spodobać się zwłaszcza amatorom ekologicznego stylu życia, ponieważ jest to materiał w 95% procentach naturalny.
Drewno to materiał rzadko spotykany w naszym kraju, jeśli chodzi o wykończenie wanny. Zdarza się to jednak, a zaletą tego ekologicznego surowca jest przede wszystkim piękny wygląd i trwałość. Wanny z drewna trzymają ciepło, co również należy zaliczyć na duży plus.
O czym jeszcze pamiętać?
Inne kryteria dotyczące zakupu wanny nie są już tak istotne, ale także mają znaczenie. Kolor i kształt to kwestia gustu, choć jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce w łazience, możemy zdecydować się na wannę narożną lub przyścienną. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na rozmiar pod kątem wzrostu użytkowników, jeśli chcemy by wanna była wygodna. Powinna być ona około 15-20 cm krótsza od wzrostu osoby kąpiącej się, czyli dla osoby mającej 170 cm, wanna 150 cm będzie najrozsądniejszym wyborem. Jeśli jednak z bali będzie korzystać więcej osób, trzeba wtedy zdecydować się na kompromis. Standardowe wanny mają 170 cm długości oraz 70 cm szerokości i to będzie najprawdopodobniej najlepsze rozwiązanie.