Dla wielu osób posiadanie własnej działki to luksus. Dziś prawie każdy chce, choć na chwilę odetchnąć od wszechobecnego betonu, by zaszyć się w kojącym otoczeniu zieleni. Jak przygotować taką działkę i co na niej zasadzić? Na te pytania (i wiele innych) odpowie niniejszy wpis.
Gdzie założyć działkę?
Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy założyć działkę w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. Najlepiej, jeśli jest ono usadowione w stronę południa. Wybierając miejsce pod sadzonki, należy pamiętać, że powinno ono zapewniać nieograniczony dostęp do światła słonecznego. Brak znajdujących się w sąsiedztwie żywopłotów i rozrośniętych drzew będzie dodatkowym atutem. Warto jednak podkreślić, że rośliny nie powinny znajdować się w miejscu narażonym na działanie silnych wiatrów.
Gleba — podstawowe założenia
Rośliny powinny być zasadzone w glebie żyznej, a więc takiej, w której znajduje się mnóstwo substancji odżywczych. Działkę warto usadowić w gruncie o neutralnym lub lekko zasadowym pH. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można zrównoważyć jej odczyn za pomocą zasadowego wapna dolomitowego. Dobrą praktyką jest również zadbanie o właściwy poziom wilgotności gruntu. Zaleca się na przykład, aby gleba była lekko wilgotna, przepuszczalna i umożliwiała odprowadzenie nadmiaru wody opadowej.
Jak wzbogacić glebę?
Niektóre rodzaje gleb nie nadają się do uprawy roślin. Najczęściej występujące problemy, to:
- zbyt gliniaste podłoże, które należy wzbogacić piaskiem,
- zbyt jałowe podłoże, które należy zmieszać z odkwaszonym torfem i niektórymi nawozami organicznymi.
Nie można też zapominać o właściwym podlewaniu gleby. Jeśli temperatura za oknem jest bardzo wysoka, wody należy używać rankiem i wieczorem. Do podlewania warto używać wody odstanej (np. deszczówki). Korzystanie z pojemnika na deszczówkę jest bardzo praktycznym i ekologicznym rozwiązaniem.
Przeczytaj również: Jak przekopać ogródek?
Które rośliny warto sadzić?
Planując uprawy, warto zapewnić roślinom odpowiednie "towarzystwo". Mowa tu oczywiście o innych roślinach, które tworzą z nimi swoistą symbiozę lub wręcz przeciwnie — ograniczają ich wzrost.
- Lista roślin, których nie warto sadzić obok siebie, jest bardzo długa. Orzech włoski źle wpływa na praktycznie wszystkie sąsiadujące z nim rośliny. To samo dotyczy kapusty oraz fasoli, pomidorów, rzodkiewki i marchwi. W bliskim sąsiedztwie nie powinny też znaleźć się koperek i marchew, a także buraki i fasola. Źle "współpracują" ze sobą również dynia i kabaczek oraz ogórki i pomidory.
- Rośliny, które warto sadzić obok siebie to m.in. burak i kalarepa, seler i pomidory, a także ziemniaki wraz z fasolą, kapustą, chrzanem i kukurydzą. Sadownik nie powinien obawiać się również łączenia marchwi wraz z sałatą, pomidorami, porem i cebulą. Korzystnie wpływają na siebie również rośliny kapustne oraz buraki, cebula, selery itd. A jeśli ktoś chce sadzić sałatę, powinien tuż obok zaplanować miejsce dla maciejek i nasturcji.
Podsumowując, na działce można posadzić praktycznie każdą roślinę. Ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednie miejsce i właściwe sąsiedztwo z innymi uprawami.